معاون هماهنگی امور مناطق و سازمان‌های شهرداری اصفهان: تعامل دوسویه با ترکیه در جهت توسعه گردشگری معاون هماهنگی امور مناطق و سازمان‌های شهرداری اصفهان گفت: با توجه به مشابهت‌های تاریخی و باستانی اصفهان و استانبول می‌توان بستری برای جذب گردشگر در حوزه‌های مختلف توریسم فرهنگی، تفریحی، توریسم مسلمان و گردشگری ورزشی ایجاد کرد.
 ۱۳۹۱ دوشنبه ۲۵ دي ساعت 0 و 0 دقیقه
به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان به نقل از اداره ارتباطات رسانه‌ای روابط عمومی شهرداری اصفهان، مهدی جمالی‌نژاد در جلسه هم‌اندیشی مدیران شهری اصفهان و فعالان گردشگری ترکیه اظهار کرد: دو شهر استانبول و اصفهان شاخصه‌های مشترکی از جنبه‌های مختلف دارند.

وی با بیان اینکه هر دو شهر بیشترین درصد جمعیت شهرنشینی را دارا هستند، افزود: تنوع جاذبه‌های گردشگری و تنوع محیط زیست در دو شهر اصفهان و استانبول مشترک است.

معاون هماهنگی امور مناطق و سازمان‌های شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه امکان توسعه شهری به صورت افقی در هر دو شهر امکان پذیر نیست، تصریح کرد: هر دو شهر به الگوی شهرسازی معماری اسلامی توجه ویژه دارند و علاوه بر وجود مساجد معتبر و شاخص دارای کلیسا نیز هستند.

جمالی‌نژاد تنها تفاوت این دو شهر را موفقیت استانبول در جذب گردشگر دانست و بیان کرد: در سفری که رئیس جمهور ترکیه در سال 89 به اصفهان داشتند طی بازدید از مفاخر فرهنگی، تاریخی و گردشگری اصفهان دستور دادند زمینه حضور هواپیمایی ترکیه و پرواز مستقیم به اصفهان و بالعکس فراهم شود.

وی با بیان اینکه در دی‌ماه 91 پرواز مستقیم اصفهان به ترکیه و بالعکس صورت گرفت و در این مدت به صورت هفته‌ای دو روز انجام می‌شد، گفت: با توجه به استقبال گردشگران، بازرگانان و صاحبان مشاغل دو شهر از 29 آبان‌ماه امسال این پرواز به هفته ای چهار روز افزایش یافت.

معاون هماهنگی امور مناطق و سازمان‌های شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه این اقدام در جذب گردشگران ورودی به شهر اصفهان به طور حتم نقش خواهد داشت، ادامه داد: فعالیت‌های زیربنایی مشترکی برای جذب گردشگر بین دو شهر اصفهان و استانبول در حال برنامه‌ریزی است.

جمالی‌ن‍ژاد اضافه کرد: برای اینکه ورود و حضور گردشگر یک‌طرفه نباشد از تورگردان‌ها و خبرنگاران مطرح ترکیه دعوت کردیم تا از جاذبه‌های گردشگری اصفهان بازدید نمایند تا تعامل دوسویه در جهت توسعه گردشگری ایجاد شود.

وی بیان کرد: همچنین هواپیمایی ترکیه قول داده است تورگردا‌ن‌های مطرح کشورهای هدف را رایگان به اصفهان بیاورند و از سویی دیگر هتل‌داران و آژانس‌های هواپیمایی به صورت رایگان تورهای آشنا سازی با جاذبه‌های گردشگری اصفهان را برپا کنند.

معاون هماهنگی امور مناطق و سازمان‌های شهرداری اصفهان تاکید کرد: دروازه ورود گردشگرهای اروپایی به آسیا، شهر استانبول است و خود این ارتباط دوسویه با ترکیه ، ورود گردشگرهای اروپایی را به کشور و اصفهان افزایش می‌دهد.

جمالی‌نژاد با ارائه چند پیشنهاد در جهت تقویت ارتباطات و تعاملات بین ایران و ترکیه گفت: به کارگیری رویکرد خلاقانه و گردشگری خلاق، ایجاد شبکه گردشگری بین اصفهان و ترکیه، تاسیس مراکز گردشگری با اهداف نوین بین دو کشور، مناسب‌سازی و ارائه تسهیلات برای تقویت گردشگری، توجه به مدل‌های نوین در عرصه گردشگری مثل ایجاد دولت الکترونیک و مدل‌های خلاقانه از راهکارهایی است که به جذب گردشگر بین دو کشور کمک می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه موانع گردشگری بین دو کشور باید رفع شود، افزود: استفاده از منابع علمی موجود و روش‌های توسعه‌ای دانش محور بین دو کشور از دیگر راهکارهای توسعه گردشگر است.

معاون هماهنگی امور مناطق و سازمان های شهرداری اصفهان تاکید کرد: با توجه به مشابهت‌های تاریخی و باستانی اصفهان و استانبول می‌توان بستری برای جذب گردشگر در حوزه‌های مختلف توریسم فرهنگی، تفریحی، توریسم مسلمان و گردشگری ورزشی ایجاد کرد.